2018. január 2., kedd

Mindent az ásványi anyagokról



Az életfolyamatok megfelelő működéséhez elengedhetetlen az ásványi anyagok jelenléte.
Az ásványi anyagokat sokféleképp csoportosíthatjuk.

Tömegük szerint lehetnek makroelemek (Ca, P, K, Na, Cl) és mikroelemek (Cu, Zn, Mo, Co stb.). A makroelemek a szervezetben 100 mg/testtömeg kg-nál nagyobb tömegben találhatók meg, a mikroelemek pedig ennél az értéknél kisebb koncentrációban vannak jelen.

Funkciójuk szerint lehetnek esszenciálisak, szemiesszenciálisak, illetve toxikusak. Esszenciális ásványi anyagok nélkül az élő szervezetek nem életképesek. Tartós, csökkent bevitelük esetén hiányállapotokra jellemző tünetek jelentkeznek, amiket a nyomelemek megfelelő pótlása megszüntet. Ebbe a csoportba tartozik a cink, a réz, a króm stb.

A szemiesszenciális ásványi anyagok (például a bróm) hasonlók az előző csoporthoz, de nem hordozzák azok összes tulajdonságait. A toxikus csoportba tartozók pedig (például a kadmium, a higany stb.) – ahogy a nevük is mutatja – bizonyos koncentrációban káros hatással vannak az életfunkciókra.

Sok olyan élethelyzet létezik, melyben az ásványi anyagok pótlására szükség lehet. Ilyen például egy szigorúbb vagy hosszabb ideig tartó fogyókúra, illetve (az általunk nem helyeselt) koplalás. Szükségünk lehet pótlásra nagy melegben, például nyáron, vagy gyakori szaunázás kapcsán, a fokozott izzadás és az ezzel járó ásványianyag-vesztés miatt. Ám izzadás nem csupán nagy melegben történik Minden sporttevékenység során nagyon fontos az izzadás során elveszített víz mellett az elektrolitok és ásványi anyagok pótlása is. Az ásványi anyagok szükséglete megnövekedhet tartós stressz, fizikai terhelés, illetve terhesség idején is.

A pótlás legideálisabb módja a kiegyensúlyozott, vegyes étrend, ám amennyiben ez nem kivitelezhető, segítségünkre lehetnek olyan komplex ásványianyag-készítmények, mint például a CaliVita Power Mins terméke, mely hozzájárulhat a szervezet megfelelő ellátottságához.
Tekintsük át, miben is játszanak szerepet a termékben található ásványi anyagok!

A kalcium a fogak és a csontok normál szerkezetének fenntartásához szükséges. Különösen dohányzók, rendszeres kávé- és alkoholfogyasztók számára lehet fontos az extra bevitel. A fentieken túl hozzájárul még az idegrendszer és az izmok normál működéséhez is, valamint fontos szerepet tölt be a megfelelő vérnyomás fenntartásában és a normál véralvadásban is.

A magnézium elsősorban szintén a fogak és a csontok normál szerkezetének fenntartásához szükséges, de fontos még az energiatermelő folyamatokhoz, az idegrendszer normál működéséhez, a fehérjeszintézishez, a sejtosztódáshoz, továbbá a normál izom- és szívműködéshez.

A kálium a szervezet sav-bázis, só- és vízháztartásának egyensúlyában, valamint a megfelelő vérnyomás fenntartásában játszik fő szerepet.

A cink hozzájárul az immunrendszer egészséges működéséhez, antioxidáns hatásánál fogva hozzájárul a szervezetben zajló káros oxidatív folyamatok gátlásához, valamint segít fenntartani a bőr, a köröm és a haj egészséges szerkezetét. Emellett szerepe van a normál sejtosztódásban, a csont- és idegrendszer egészségének fenntartásában is.

A mangán szintén antioxidáns, emellett a szervezet fehérje-, szénhidrát- és zsíranyagcseréjében, valamint az energiatermelő folyamatokban is részt vesz.

A vas köztudottan elengedhetetlen a vérképzéshez és az oxigén szervezeten belüli szállításához.

A jód nélkülözhetetlen a pajzsmirigyhormonok előállításában.

A réz a vörös- és fehérvérsejtek szerkezetének kialakítását, valamint a haj és a bőr normál pigmentációját segíti.

A szelén antioxidáns, valamint kiváló immunrendszer-támogató.

A króm az inzulin hatásának elősegítésén keresztül befolyásolhatja a szénhidrát-, fehérje- és zsíranyagcserét.

Az egészséges életmód HÍRLEVELEINKRE ITT tudsz feliratkozni  >>>


Forrás